Yaşlılığa Bağlı Dişte Oluşan Deformasyon

İnsan vücudunda yaşlanmaya bağlı olarak birçok problem meydana gelir. Özellikle vücudun savunma mekanizmasının zayıflaması yaşlı bireylerde mikroorganizmaların vücudumuzu daha kolay etkilemesine olanak verir.

Yaşlı hastalarda ağızda özellikle erken yıllarda ağzın bakımsız kalmasından dolayı diş eti problemleri buna bağlı olarak diş kayıpları meydana gelir.

Yaşlılarda meydana gelen ağız problemleri:

Ø  Çürük miktarında artış

Ø  Dişlerde kırığa yatkınlık

Ø  Periodontal problemler(dişi çevreleyen dişeti, çene kemiği gibi destek doku problemleri)

Ø  Dişlerde aşınma

Ø  Diş sıkma alışkanlığının oluşması

Ø  Çene eklem problemleri

Ø  Nöromuskuler sorunlar

Ø  Ağız yumuşak ve sert dokularını etkileyen lezyonlar

Ø  Çiğneme fonksiyonunda azalma

Ø  Sistemik rahatsızlıkların ağız dokusunu etkilemesi

Ø  Kök çürükleri

Ø  Dişeti çekilmesi ve dişi destekleyen dokuların kaybına bağlı olarak diş sallanmaları

Ø  Uzun süre diş eksikliğine bağlı olarak alveol kemiğinde kayıp görülmesi

Yaşlılık gençken yaptığımız veya yapmadığımız bir çok şeyin karşılığını vücudumuzda görürüz. Örneğin; gençlik yıllarında dişleriyle kabuklu yiyecekleri kırarak dişlere aşırı yükte travma uygulayan hastalarda yaşlılık yıllarında diş köklerinde ve diş etlerindeki problemlerden dolayı diş kayıpları görülür. Yine aynı şekilde gençlik yıllarında diş fırçalamayan, ağız bakımını ihmal eden, yapılması gereken diş tedavilerini zamanında yaptırmayan hastalarda ileri yıllarda diş kayıpları görülür.

Yaşlılığa bağlı olarak oluşan diş komplikasyonlarını azaltmak için gençlik yıllarında ağız hijyenine önem vermeli ve yapılması gereken diş tedavilerini zamanında yaptırmalıyız.