Dijital Smile Design (Dijital Gülüş Tasarımı)

Dijital gülüş tasarımı (Digital Smile Design, DSD) dişhekimlerinin, hastalara istedikleri gülüş dizaynını planlayabilmeleri  için yardımcı bir sistemdir. Gülüş dizaynı için önerilen restorasyonlar, doğrudan hastanın fotoğrafı üzerinde yapılan çizimlerle tasarlanır. Yazılım programları kullanılarak, hasta, doktor ve teknisyeninin, gülüş tasarımını doğrudan fotoğraf üzerinde birlikte planlarlar.
 
Bu sistemin en önemli avantajı ise hasta ağzında işlem yapılmadan tedavi sonucu hakkında fikir sahibi olunmasıdır. Dijital gülümseme tasarımı için fotoğrafların gerekli açılardan doğru şekilde çekilmesi gerekmektedir.
 
Bununla beraber klinik pratiğinde yüzde çok bir orantısızlık olmadığı sürece, gülüş tasarımı sadece dişler ve diş etleri ile sınırlandırılmaktadır. Bu uygulamalar genellikle bleaching, kompozit veya porselen laminate zirkonyum, e-max, tam porselen kaplamalar, diş eti estetiği tedavileridir.
 
Gülüş estetiği tasarımında dişler, diş etleri, bölgesel kemikler, dudaklar ve çevre dokular bir bütün olarak değerlendirilir.
 
Dijital gülüş tasarımı için rol oynayan yüzde iki önemli özellik vardır. Gözbebekleri hizasından geçen çizgi ve dudaklar. Gözbebekleri hattı, yüzün orta çizgisine dik ve dişlerin çiğneme yüzeylerindeki yatay düzleme paralel olmalıdır. 
 
Önden bakıldığında yüzün temel şekli kare, oval, yuvarlak, dikdörtgen şeklinde olabilir. Yandan bakıldığında ise düz, içbükey veya dışbükey bir profil olabilir. Bu faktörler diş boyutunun ve şekillerinin belirlenmesinde önemli rol oynar. Yüz morfolojisi, diş morfolojisindeki en belirleyici etkenlerdendir. Gülüş tasarımı planlanırken dişlerle ilgili dikkat edilmesi gerekenler, dişlerin orta hat çizgisi, diş boyutları, zenith ( dişlerin diş eti seviyelerindeki en uç yerleri ) noktaları, eksen eğimleri, interdental temas alanları, insizal embraşurlar, cinsiyet, yaş, simetri, diş eti seviyeleri, interdental embraşurlar, gülümseme hattı olarak sayılabilir.